Norint į darbo rinką pilnavertiškai integruoti daugiau negalią turinčių asmenų, būtina suprasti negalios etiketo pagrindus. Tai – būdai pagarbiai bendrauti su neįgaliaisiais, siekiant užtikrinti įtraukią darbo vietos kultūrą. Naudojantis negalios etiketu užtikrinama saugi ir nediskriminuojanti aplinka. Pagrindinė negalios etiketo idėja – didinti efektyvų bendravimą tarp darbdavių ar paslaugos teikėjų ir negalią turinčių asmenų.
Negalią turintys žmonės, Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijoje apibrėžiami, kaip turintys ilgalaikių fizinių, psichikos, intelekto ar jutimo sutrikimų, kurie sąveikaudami su įvairiomis kliūtimis gali trukdyti šiems asmenims visapusiškai ir veiksmingai dalyvauti visuomenės gyvenime lygiai su kitais asmenimis.
Tačiau labai svarbu pabrėžti, kad šios konvencijos pagrindinis tikslas – „skatinti, apsaugoti ir užtikrinti visų neįgaliųjų visapusišką ir lygiateisį naudojimąsi žmogaus teisėmis ir pagrindinėmis laisvėmis, taip pat skatinti pagarbą šių asmenų prigimtiniam orumui“.
Šiuolaikinėje visuomenėje žmonėms su negalia didžiausios kliūtys kyla dėl netinkamos aplinkos jų kasdieniame gyvenime – tiek požiūrio (išankstinis nusistatymas dėl gebėjimų), tiek fiziniais klausimais (nepritaikytos patalpos, technika ir pan.). Su nemažai kliūčių negalią turintys asmenys susiduria ir darbo rinkoje: nors visiems priklauso teisė į vienodą darbo užmokestį, laiką ir galimybes, lygybę neretai sunku įžvelgti. Norint esamą situaciją pakeisti, neįgaliesiems turi būti sudaromos sąlygos dirbti pagal individualų poreikį, o ne teikiama globa ar taikoma atskirtis.
Įvairiose sferose įmonės jaučia darbuotojų stygių, tad darbo vietos sukūrimas negalią turinčiam žmogui ilgesnėje perspektyvoje gali būti naudingas ir pačiam darbdaviui. Verta pažymėti, kad socialinės lyderystės pavyzdį rodyti norinčios organizacijos gali sulaukti ir valstybės paramos, tad tai, kas daugeliui atrodo sunkesnis kelias, iš tiesų gali tapti visokeriopai vertingu sprendimu.
Dažnai bendraudami su neįgaliaisiais žmonės jaučiasi nepatogiai, nežino, kaip reikėtų elgtis. Štai keletas patarimų, kurie pravers kiekvienam:
Informacija parengta pagal: „Gottlieb ir Myhill, 2010“; „Ruolytė, 2005“; „Tinkamas sąlygų pritaikymas žmonėms su negalia – kaip tai įgyvendinti darbovietėje“; „Jaunimo karjeros centras. Ką verta žinoti apie neįgaliųjų integraciją?“