Bekliuciu

Judėjimo Negalios

Fizinė negalia – tai fizinė būklė, turinti įtakos asmens judumui, fiziniam pajėgumui, ištvermei ir slopinanti gebėjimą vykdyti įprastą kasdieninę veiklą. Tai apima (bet neapsiriboja) smegenų ar nugaros smegenų traumas, išsėtinę sklerozę, cerebrinį paralyžių, epilepsiją, kvėpavimo, klausos ar regos sutrikimus.

Fizinės negalios priežastys yra skirtingos, bet dažniausiai patenka į vieną iš dviejų kategorijų:

  • Paveldėta arba įgimta. Asmuo gimė su fizine negalia arba ji išsivystė dėl paveldėtų genetinių problemų, patyrus sužalojimą gimdymo metu, sutrikus raumenų veiklai ir kt.
  • Įgyta. Tokią fizinę negalią gali sukelti kelių eismo įvykis, nelaimė darbo vietoje, infekcijos ar ligos, taip pat – šalutinis sveikatos sutrikimo poveikis (insultas ar vėžys).

 

Žmonės su judėjimo negalia yra tie:

  • kurių rankų ir plaštakų judesiai yra riboti
  • kuriems skauda nugarą ar kaklą
  • kurie turi fizinę negalią
  • kurie turi bet kokią kitą būklę, dėl kurios jiems gali būti sunku pasiekti įrangą

 

Judėjimo negalios:

  • Cerebrinis paralyžius. Paprastai atsiranda dėl besivystančių smegenų sužalojimo prieš gimdymą arba jo metu, kurį sukelia sumažėjęs kraujo tiekimas ir deguonies trūkumas smegenyse. Žmonėms, sergantiems cerebriniu paralyžiumi, gali pasireikšti silpnumas, sunkumas vaikščioti, raumenų kontrolės trūkumas, koordinacijos sutrikimai, nevalingi judesiai ir kiti simptomai.
  • Išsėtinė sklerozė. Kai apsauginis audinys aplink nervų skaidulas organizme yra pažeidžiamas arba jame atsiranda atsitiktinių dėmių ar randų. Randai gali trukdyti per centrinę nervų sistemą siunčiamiems pranešimams, paveikti smegenis, regos nervus ir nugaros smegenis. Išsetinės sklerozės simptomai: nuovargis, motorinės kontrolės praradimas, dilgčiojimas, tirpimas, regos sutrikimai, atminties praradimas, depresija ir pažinimo sutrikimai.
  • Spina bifida. Tai – nepilnas stuburo ir nugaros smegenų formavimasis gimdoje. Dėl šios priežasties nugaros smegenys ir nervai gali būti atviri nugaros paviršiuje, o ne raumenų apsuptame kaulo kanale. Žmonės, sergantys spina bifida, patiria įvairių – nuo lengvų iki sunkių – fizinių negalių: kojų paralyžių ar silpnumą, žarnyno ir šlapimo pūslės nelaikymą, hidrocefaliją (per daug skysčių smegenų ertmėse), stuburo deformacijas ir mokymosi sunkumus.
  • Raumenų distrofija. Genetinių sutrikimų grupė, sukelianti progresuojantį ir negrįžtamą silpnumą ir raumenų masės praradimą. Yra daugiau nei 30 skirtingų raumenų distrofijos tipų ir kiekvienas turi atskirą priežastį. Požymiai ir simptomai gali būti labai įvairūs: gali būti sunku vaikščioti, kvėpuoti, galimas suvaržytas sąnarių judėjimas ir širdies bei kitų organų problemos.
Skip to content