Bekliuciu

Nematomos Negalios

Nematoma negalia yra fizinė, psichinė arba neurologinė būklė, kuri nėra matoma iš išorės, tačiau gali apriboti arba iššaukti žmogaus judesius, pojūčius ar veiklą. Faktas, kad šie simptomai yra nematomi, gali sukelti nesusipratimų, klaidingų suvokimų ir sprendimų. Nematomos negalios apima tokias ligas ar funkcinius apribojimus kaip astmą, širdies ir kraujagyslių ligas bei kitus vidaus organų pažeidimus – reumatoidinį artritą, stuburo traumas, autizmo spektro sutrikimą, depresiją, bipolinį sutrikimą, mokymosi sutrikimą ir pan.

Sergančiam žmogui pasireiškiantys simptomai: sekinantis skausmas, nuovargis, galvos svaigimas, pažinimo sutrikimai, smegenų sužalojimai, mokymosi skirtumai ir psichikos sveikatos sutrikimai, taip pat – klausos ir regos sutrikimai. Tai ne visada akivaizdu aplinkiniams, bet kartais arba visada gali apriboti kasdienę sergančiojo veiklą, svyruoti nuo lengvų iššūkių iki rimtų apribojimų ir skirtis kiekvienam asmeniui.

 

Nematomos negalios:

  • Stuburo traumos. Tai – neurologinės stuburo traumos ar išvaržos.
  • Širdies nepakankamumas. Tai – liga, atsirandanti dėl širdies nusilpimo, kai dėl jos nepajėgumo užtikrinti kiekvieno organo deguonimi ir maisto medžiagomis, atsiranda ligos simptomų.
  • Onkologinės ligos. Tai – ligų grupė, kurioms yra būdingas organizmo ląstelių pakitimas, nekontroliuojamas jų dauginimasis išstumiant, peraugant bei naikinant aplinkinius sveikus audinius. Pagal kilmę, sandarą ir savybes, onkologinės ligos grupuojamos į kraujo, nervų sistemos, kvėpavimo sistemos, virškinamojo trakto, inkstų, vyriškų ir moteriškų lytinių sistemų, odos, akių-nosies-gerklės sistemos, endokrininės sistemos, griaučių ir raumenų ir kitus vėžius. Onkologinių ligų atsiradimą gali skatinti tiek paveldimi, tiek genetiniai, tiek ir išoriniai faktoriai. 
  • Epilepsija. Tai – užslėpta negalia (gana dažnai pasitaikantis sutrikimas), pasireiškianti pasikartojančiais priepuoliais. Jie ištinka staiga sutrikus smegenų elektriniam aktyvumui. Dauguma epilepsija sergančių žmonių priepuolius gali kontroliuoti vaistus. Jie būna būna įvairių formų – kai kurie trunka net keletą minučių.
Skip to content