Bekliuciu

Įsidarbinimo procesas

Norint susirasti darbą, svarbu žinoti, kaip vyksta įsidarbinimo procesas, ir jam pasiruošti. „Be kliūčių“ komanda parengė svarbiausias įžvalgas ir rekomendacijas, kurios padės sėkmingai įsilieti į darbo rinką.

Darbo paieška

Darbo pokalbis

Darbo pradžia

Susisiek
konsultacijai

Darbo paieška

Darbo pokalbis

Darbo pradžia

Susisiek konsultacijai

Darbo Paieška

Prieš pradedant darbo paiešką, svarbu sau atsakyti kelis esminius klausimus: kokį darbą norėčiau dirbti? Kokios mano profesinės ir asmeninės kompetencijos? Ar reikia papildomai įgyti žinių arba pasikelti kvalifikaciją? O galbūt galiu save geriau realizuoti naujoje srityje? Atsakius į šiuos klausimus lengviau pasirinkti darbo paieškos būdą - tai daryti savarankiškai ar kreiptis pagalbos.

Darbo paieškos kanalai

Darbo paieškai galima pasitelkti įvairius paieškos kanalus ir, žinoma, kuo jų daugiau, tuo didesnė tikimybė greičiau susirasti norimą darbą.

Internetinė erdvė

Specializuotose darbo skelbimų svetainėse galima ne tik sužinoti apie laisvas darbo vietas, susipažinti su skelbiamų darbo vietų reikalavimais, bet ir radus norimą poziciją pateikti gyvenimo aprašymą potencialiam darbdaviui ar užsiregistruoti darbo paieškos sistemoje ir būti matomiems tarp įmonėms darbuotojų ieškančių specialistų.

Atrankos ir įdarbinimo
organizacijos

Lietuvos Užimtumo tarnyba (UŽT). Jos užduotis – padėti jums rasti darbą. Kai kurie darbdaviai noriai naudojasi šios tarnybos paslaugomis ir nemokamai talpina darbo skelbimus. Jeigu esi įgudęs interneto vartotojas, visą informaciją apie ieškomą darbą galėsi rasti tarnybos interneto svetainėje, tad beliks pakoreguotą gyvenimo aprašymą kartu su motyvaciniu laišku išsiųsti darbdaviui. UŽT svetainėje taip pat galima užsiregistruoti, nurodžius vieną ar keletą dominančių darbo sričių. Darbuotojų ieškantis darbdavys per UŽT sistemos paiešką galės rasti tavo gyvenimo aprašymą ir jeigu tavo kandidatūra pasirodys tinkama – susisieks.

Darbuotojų nuomos paslaugas teikiančios įmonės. Jos ieško darbuotojų tam tikram sutartam laikotarpiui ar laikinam darbui savo klientų organizacijose. Šios įmonės pačios rūpinasi reikiamų darbuotojų paieška, atranka, o dažnai ir jų mokymu. Visas bendravimas iki įdarbinimo vyksta su darbuotojų nuomos paslaugas teikiančios įmonės atstovais. Net jei konkrečiu metu įmonė neieško tau artimo profilio darbuotojų, galima jiems nusiųsti savo gyvenimo aprašymą su motyvaciniu laišku: atsiradus galimybei, sulauksi jų skambučio.

Įdarbinimo konsultantai. Viena tokių įstaigų – „Socialinis taksi“ (programa „Be kliūčių“). Karjeros konsultantai gali padėti įsivertinti asmeninius gebėjimus ir žinias, surasti tinkamiausią darbui sritį, susikurti gyvenimo aprašymą, parašyti motyvacinį laišką, pasiruošti darbo pokalbiui, susisiekti su darbdaviais (ypač naudinga, kai dėl negalios tai padaryti yra sudėtinga). Be to, galima pagalba ir palaikymas viso įsidarbinimo proceso metu, palydėjimas į darbo pokalbį, pagalba tvarkant dokumentus, supažindinimas su naujos darbovietės reikalavimais, darbo vietos pritaikymo vertinimas. Konsultacijos taip pat teikiamos ir savanorystės bei mokymosi ir asmeninio tobulėjimo klausimais. Pagal kliento pageidavimą, konsultacijos gali vykti gyvai arba nuotoliniu būdu telefonu, vaizdo pokalbių programėle ar el. paštu.

Socialiniai tinklai

Šiais laikais ypač naudinga skirti laiko ir išsamiai užpildyti savo profilį pasirinktame socialiniame tinkle. Vienas tokių – „LinkedIn“, kuriame galima kurti ryšius tiek su draugais ir giminaičiais, tiek ir su niekada gyvenime nematytais, bet jūsų srityje dirbančiais, specialistais. Šioje platformoje galima rasti naudingos informacijos apie karjeros perspektyvas, mokymus, įmonių puslapiuose skelbiamus darbo pasiūlymus, taip pat yra galimybė patiems paskelbti viešą žinutę su ieškomo darbo aprašymu – į ją gali atsiliepti potencialus darbdavys ar rekomendacijomis pasidalinti kiti šio socialinio tinklo vartotojai.

Spaudos kanalai

Organizacijos, kurių daugumą klientų ir darbuotojų sudaro vietinė bendruomenė, darbuotojų paieškoms naudoja vietinę, profesinę ir verslo spaudą. Peržiūrint darbo skelbimus atkreipk dėmesį į laisvas pozicijas, kurioms užpildyti turi reikiamų profesinių kompetencijų. Radus dominantį skelbimą, pakoreguok dokumentus pagal skelbime pateiktą informaciją ir nusiųsk nurodytu adresu.

Asmeniniai ir profesiniai ryšiai

Asmeniniai ir profesiniai ryšiai gali atlikti labai svarbų vaidmenį tavo profesinėje karjeroje. Jei palaikai gerus santykius su artimais draugais ir pažįstamais, tikėtina, kad jie ne tik gali suteikti reikiamos informacijos apie laisvas darbo vietas, bet ir parekomenduoti tave savo vadovams ar personalo specialistams. Kad tai įgyvendinti būtų lengviau, pasidalink su jais savo mintimis ir svajonėmis apie ieškomą darbą bei paprašyk jų pagalbos. Personalo specialistai ieško darbuotojų, kurių vertybės atitiktų įmonės vertybes, tad patikimo asmens rekomendacija gali labai padidinti galimybes būti pakviestam į darbo pokalbį.

Karjeros centrai

Besimokantys aukštojoje mokykloje gali apsilankyti jos karjeros centre. Rekomenduotina ne tik susipažinti su centro darbuotojais, bet ir užmegzti bei nuolat palaikyti su jais ryšį, įsiklausyti į specialistų patarimus, o prireikus – pasiūlyti savo pagalbą. Studijų karjeros centro darbuotojai gali tapti pirmojo darbdavio pavyzdžiu – aktyviai dalyvauk renginiuose ir įvairiose veiklose, mokykis tinkamai elgtis ir bendrauti. Ši praktika vėliau gali labai praversti tiek darbo paieškose, tiek įsiliejant į naują kolektyvą.

Informacija parengta pagal: „Darbo paieškos vadovas. Švietimo mainų paramos fondas. 2012“

Darbo paieškos dokumentai

Gyvenimo
aprašymas

Gyvenimo aprašyme, kitaip dar vadinamame CV, yra nurodoma asmeninė informacija, išsilavinimas, patirtis, kvalifikacija ir įgūdžiai. Perskaitęs jį potencialus darbdavys gali susidaryti įspūdį apie kandidatą ir įvertinęs gautą informaciją pasirenka – pakviesti į darbo pokalbį ar ne. Ypač svarbu CV nuolat atnaujinti, informaciją pritaikyti pagal darbdavio reikalavimus – pabrėžti savo stipriąsias puses, gebėjimus ir pasiekimus. Gyvenimo aprašymas turi atrodyti profesionaliai, todėl rašybos klaidos, prasta gramatika ar ne iki galo pateikta informacija gali lemti darbdavio sprendimą kandidatūros atsisakyti. Internete galima rasti įvairių CV šablonų, kuriuose į tuščias vietas reikia supildyti asmeninę informaciją.

Jeigu gyvenimo aprašymą nuspręsta rašyti nesinaudojant internetiniais šablonais, būtina įsitikinti, kad jame pateikta visa svarbiausia informacija: asmeniniai ir kontaktiniai duomenys; išsilavinimas ir kvalifikacijos; darbo patirtis; su darbu susiję įgūdžiai ir gebėjimai; papildoma naudinga informacija (pvz.: pomėgiai, turimos licencijos, pažymėjimai).

Specialistų patarimai:

  • CV viršuje būtina nurodyti į kokias pareigas kandidatuojama.
  • CV apimtis neturi viršyti dviejų A4 lapų.
  • CV dalys turi būti atskirtos ir paryškintos, kad reikiama informacija būtų greitai ir patogiai randama.
  • CV turi būti parašytas naudojant vieną šriftą ir vieną šrifto dydį (rekomenduojamas 12 dydis).
  • Foną ir pagražinimus naudoti minimaliai arba visai nenaudoti.
  • CV redaguoti atsižvelgiant į darbo skelbime nurodytus reikalavimus, privalumus, darbo pobūdį ir kitą informaciją.
  • CV turi būti parašytas be klaidų, tad rekomenduotina jį duoti paskaityti kitam žmogui.
  • CV pavadinimo struktūra – Vardenio_Pavardenio_CV.doc arba .pdf.
  • Dalykiniams susirašinėjams susikurti tinkamą el. pašto adresą, pvz.: vardas.pavardė@gmail.com.

Motyvacinis laiškas

Dauguma darbdavių be gyvenimo aprašymo dar prašo pateikti ir motyvacinį laišką. Tai – dar vienas dokumentas, padedantis darbuotojų paiešką atliekančiam asmeniui priimti sprendimą dėl kandidato galimybių užimti laisvą poziciją įmonėje ar organizacijoje. Tad svarbu, kad šiame laiške atsiskleistų noras ir motyvacija užimti pareigas, į kurias kandidatuojama. Motyvaciniame laiške taip pat svarbu įvardinti individualias savybes ir gebėjimus, kurie bus naudingi būsimame darbe.

Specialistų patarimai:

  • Nekopijuoti internete esančių motyvacinių laiškų pavyzdžių.
  • Motyvacinį laišką adresuoti įmonei ar konkrečiam asmeniui.
  • Nurodyti pareigas, kurioms laiškas yra skirtas.
  • Pateikti pagrindinę informaciją apie save, kodėl būtent šis darbas domina ir kokie įgūdžiai bei patirtis tinkami šiai pozicijai.
  • Nurodyti asmeninius ir kontaktinius duomenis.
  • Apimtis – ne daugiau nei vienas A4 lapas.
  • Motyvacinio laiško pavadinimo struktūra – Vardenio_Pavardenio_motyvacinis laiškas.doc arba .pdf.

Laiško siuntimas
el. paštu

Tai – pirmasis įspūdis prieš darbdavį ar darbuotojų atranką vykdantį asmenį, tad svarbu laiško turiniu skaitytoją sudominti. Laiškas turi būti parašytas mandagiu tonu ir be klaidų. Siunčiamo el. laiško temoje reikia nurodyti poziciją, dėl kurios kreipiamasi.

Specialistų patarimai:

  • Laiškas turi būti ne per ilgas.
  • Laiškas turi būti suasmenintas ir atskleisti gyvenimo aprašyme bei motyvaciniame laiške paminėtą esminę informaciją.
  • Laiške rekomenduojama paminėti, kur buvo rastas darbo skelbimas ir kodėl jis sudomino.
  • Rašyti tvarkingai, naudojant lietuviškus rašmenis ir nenaudojant simbolių (šypsenėlių, širdelių ir pan.).
  • Nepamiršti prisegti siunčiamų dokumentų.
  • Kvalifikaciją įrodančių dokumentų (diplomų ir pažymėjimų) pridėti nereikia, nebent to prašo darbdavys.
  • Asmeniniuose užrašuose pasižymėti įmonę ir poziciją, kad netektų į tą pačią vietą kandidatūrų siųsti kelis kartus.

Darbo Pokalbis

Pakvietimas į darbo pokalbį parodo potencialaus darbdavio susidomėjimą tavimi ir tavo žiniomis, gebėjimais. Tačiau tai toli gražu nereiškia, kad darbas – ranka pasiekiamas, todėl būtina paskirtam pokalbiui pasiruošti ir atlikti namų darbus. Rekomenduotina pasidomėti įmone, kuriai teikei savo kandidatūrą, jos tikslais, vizijomis, vertybėmis, socialinių tinklų įrašais, darbuotojų ir vadovų komunikacija, darbo užmokesčio vidurkiu. Verta ir iš anksto pasirepetuoti atsakymus į dažniausiai personalo specialistų užduodamus klausimus: apie karjeros tikslus, didžiausius pasiekimus, motyvaciją, gebėjimą dirbti komandoje ar spręsti iškilusias problemas ir kt.

Taip pat galima pasiruošti užduoti klausimų ir galimam darbdaviui  ar įdarbinimo atranką vykdančiam asmeniui. Klausimų gali būti daug ir įvairių, svarbiausia klausti to, kas tau pačiam svarbu renkantis naująją darbovietę ir darbdavį:

  • Kaip atrodytų mano darbo diena?
  • Kokios yra darbo sąlygos?
  • Ar, esant poreikiui, yra galimybė pritaikyti darbo vietą?
  • Kokia įmonės struktūra?
  • Kokie didžiausi iššūkiai gali laukti dirbant šioje pozicijoje?
  • Kaip įmonė vertina savo darbuotojų atliktus darbus?
  • Ar įmonė investuoja į darbuotojų tobulėjimą, mokymus?

Specialistų patarimai:

Gyvas pokalbis

Išvaizda. Rinkis dalykinį aprangos stilių arba tokį, kuris atitinka siekiamą poziciją. Drabužiai turi būti švarūs, nesusiglamžę, ne per ankšti, ne per ryškūs ar iššaukiantys. Batai uždaru priekiu, švarūs. Reikėtų vengti ryškaus makiažo, aksesuarų, per daug kvepalų. Būtina pasirūpinti kūno švara ir tvarkinga šukuosena.

Kalbėjimo įgūdžiai. Visas dėmesys į mandagumo detales – nepertraukti, nevartoti slengo, buitinės kalbos, keiksmažodžių, juokelių. Svarbu palaikyti akių kontaktą, į klausimus atsakyti išsamiai, tiksliai ir su konkrečiais pavyzdžiais. Nesupratus klausimo geriau paprašyti jį pakartoti. Reikia nepamiršti, kad kalbame ne tik lūpomis, bet ir kūnu – tiesus sėdėjimas, rankos laikomos ant stalo arba galima rankose laikyti gyvenimo aprašymą (daikto laikymas padeda jaustis ramiau).

Klausymas ir girdėjimas. Darbdavys pasidalins informacija apie įmonę ir poziciją, kuriai ieškomas darbuotojas, todėl labai svarbu atidžiai klausytis, nepertraukinėti. Tuo pačiu galima ir užduoti patikslinančius klausimus, parodant susidomėjimą.

Tinkamumo siūlomai pozicijai išsiaiškinimas. Darbdavys norės patikrinti profesinius gebėjimus – kaip galėsi atlikti paskirtas darbo funkcijas, tad jam bus įdomu sužinoti ir tavo asmenines savybes, stipriąsias ir silpnąsias puses, elgseną sunkiomis situacijomis, gebėjimą pritapti prie kolektyvo, patikimumą, punktualumą, atsakingumą, motyvaciją, komandiškumą ar pasiryžimą atlikti papildomas užduotis. Paprasčiau kalbant – ar tavo norai ir siekiai sutampa su įmonės tikslais ir vertybėmis.

Pokalbio pabaiga. Būtina padėkoti už pokalbį ir skirtą laiką, verta pasiteirauti, kada galima tikėtis atrankos rezultatų. Nepamiršk šypsotis, palaikyti akių kontaktą, atsisveikink rankos paspaudimu (jei tai leidžia aplinkybės).

Virtualus pokalbis

Net ir pasibaigus karantinui, vis daugiau įmonių pirmam darbo pokalbiui naudoja vaizdo skambučius (jeigu yra tokia galimybė) – tai leidžia sutaupyti laiko ir darbdaviams, ir darbuotojams. 

Pokalbio vieta. Rekomenduotina pokalbiui vietą pasiruošti kambaryje su geru apšvietimu, pageidautina šalia lango arba prie tuščios sienos, kad darbdavys galėtų visą dėmesį sukoncentruoti į kandidatą. Kad ir kokią vietą bepasirinktum – sofą, namų biurą ar virtuvę – svarbu susitvarkyti aplinką, taip pademonstruojant savo organizuotumą. Jeigu nėra galimybės pasirinkti nuošalią ir tylią namų vietą, labai svarbu pašalinti visus galimus trukdžius – išjungti televizorių, įjungti tylųjį mobiliojo telefono režimą, uždaryti langus.

Įrangos patikrinimas. Prieš pokalbį būtina išbandyti techninę įrangą ir įsitikinti, kad viskas tinkamai veikia – patikrink interneto ryšį, kamerą ir mikrofoną. Šiuolaikinių technologijų išmanymas yra viena svarbiausių savybių, kurių reikalauja darbdaviai, tad pokalbio metu iškilusios bėdos dėl garso ar apšvietimo gali tapti priežastimi suabejoti tavo kandidatūros tinkamumu.

Pasiruošimas. Raktas į sėkmingą virtualų darbo pokalbį – tinkamas pasiruošimas. Patartina prieš akis – popieriuje ar kompiuteryje – turėti užrašus su svarbiausiais akcentais apie darbinę patirtį, karjeros tikslus ir reikiamas savybes kandidatuojamai pozicijai. Jeigu bus poreikis, pasidalinti asmeninio kompiuterio ekranu ir parodyti aktualius dokumentus ar atliktus darbus. Viskam pasiruošk iš anksto: susitvarkyk darbalaukį, pasitiktink failus ir susidėk juos į atskirą aplanką. Prieš darbo pokalbį taip pat pravartu pasirepetuoti – iš anksto apgalvok, ką norėsi pasakyti ar paklausti, ir tai papasakok draugui ar giminančiui.

Apranga. Apsirenk taip, tarsi eitum į gyvą darbo pokalbį. Patartina pokalbiui pasirinkti tokius rūbus, kurie atitiktų būsimojo darbo reikalavimus. Kad ir kokie jie būtų, jie privalo būti švarūs ir tvarkingi.

Punktualumas. Nevėluok prisijungti. Bet ir neprisijunk 10-15 min. anksčiau, kaip greičiausiai pasielgtum vykstant į pokalbį biure. Rekomenduojama prie pokalbio prisijungti likus keletai minučių iki jo pradžios.

Kūno kalba. Dėmesį sutelk į kompiuterio kamerą – taip sukursi įspūdį, kad žiūri kitoje ekrano pusėje esančiam žmogui į akis. Kad nepamirštum akis nukreipti būtent ten – patariama šalia kameros užsiklijuoti akių paveikslėlį. Prieš kamerą sėdėk tiesiai, nekryžiuok rankų, net jeigu pokalbis ir sekasi puikiai – per daug neatsipalaikuok ir nesuglebk ar kitu būdų nepasirodyk neprofesionaliai. Pasakojant apie save ar užduodant klausimus gali drąsiai savo žodžius sustiprinti rankų gestais. Ir nepamiršk šypsotis.

Po pokalbio vieni dalyviai sulaukia kvietimo atvykti į dar vieną pokalbį, kiti tik – pranešimo, kad šį kartą kandidatūra nebuvo pasirinkta. Tokiu atveju atrankos specialistas neprivalo komentuoti pasirinkimo, tačiau jis gali atsiklausti dėl pakartotinio kreipimosi, kai įmonei reikės panašaus profilio darbuotojo.

Per sutartą laiką nesulaukus atsakymo iš įmonės atstovų, galima jiems paskambinti ar parašyti el. laišką ir pasiteirauti, koks sprendimas buvo priimtas.

Sulaukus neigiamo atsakymo nusiminti neverta – į kiekvieną pokalbį reikėtų žvelgti kaip į patirtį, iš kurios galima pasimokyti ir dar geriau pasiruošti būsimoms galimybėms. Svarbiausia – nesustoti ir darbo paieškas tęsti toliau.

Darbo Pradžia

Klausimų lavina pradedant naują darbą – natūralaus proceso dalis, tad neverta dėl to jaustis blogai. Lygiai taip pat natūralu domėtis savo darbo funkcijomis ir jų atlikimo subtilybėmis.

Rekomenduotina įsigyti užrašinę ir pasižymėti visus rūpimus klausimus. Užrašinę nuolat pildyk gautais patarimais ir paaiškinimais, kad ateityje būtų galima vienoje vietoje rasti visus su darbu susijusius atsakymus ir nereikėtų to paties vėl klausti kolegų. Tai naujoje darbovietėje leis jaustis tvirčiau ir savarankiškiau.

Prieš pradedant dirbti, naudinga apsvarstyti ir apie darbo vietos pritaikymo poreikį, lankstesnį darbo grafiką ar detalų funkcijų aprašymą. Šiuos aspektus būtina įsivertinti ir aptarti su darbdaviu, kad radus kūrybišką sprendimą įsiliejimas į kolektyvą ir naują poziciją būtų lengvesnis abiems pusėms.

Informacija parengta pagal: „Kiekvienas turi savo darbą. Autorė Rūta Komisarovienė. Vilnius 2021“

Skip to content